Nova obveza izvještavanja za sve tvrtke u EU
Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD) usvojena je od Europske unije i stupila je na snagu prošle godine. Nakon direktive usvojeni su i standardi po kojima će tvrtke morati izvještavati. Njeno provođenje počinje već od ove godine i stvara obvezu svim tvrtkama. Radi se o trenutačno najzahtjevnijem režimu globalnog izvještavanja u segmentu ESG-a. O čemu se točno radi objasnit ćemo u nastavku.
CSRD je nova direktiva EU koja će zahtijevati od svih tvrtki na tržištu da objavljuju redovita izvješća o svojim aktivnostima koje utječu na okoliš, korporativno upravljanje i društvo. To će trebati pomoći ulagačima, potrošačima, kreatorima politika i drugim dionicima da procijene nefinancijske performanse poduzeća, kako bi potaknuli odgovorniji i održiviji pristup poslovanju. Ovim odredbama CSRD po prvi put definira oblik izvještavanja za nefinancijske podatke tvrtki.
Kako je ta inicijativa krenula?
Dana 16. 12. 2022. godine odobrena je Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD) i dopunjena 13. 7. 2023. godine. Direktiva je dio tzv. Green Deal projekta Europske unije čiji je cilj da se Europa transformira u klimatski neutralno gospodarstvo do 2050. godine. Njeno stupanje na snagu počelo je još prošle godine i prvi izvještaji će se početi predavati u ovoj kalendarskoj godini, ovisno o veličini korporacija, ukupnoj imovini i neto prometu. Sve je to dio projekta obveznog izvještavanja u sklopu ESG-a.
Da podsjetimo ESG je akronim od riječi Environmental, Social i Governance (okoliš, društvo i upravljanje), što ujedno označava tri ključna područja koja bi se trebala uzeti u obzir prilikom mjerenja poslovne i okolišne održivosti, etičnosti, odnosa sa zaposlenicima, klijentima, dobavljačima, dioničarima, javnom upravom i lokalnom zajednicom.
Ciljevi CSRD-a
CSRD-a je zamišljen kao pomoć tvrtkama kako bi bolje mjerile i upravljale rizicima koji utječu na okoliš, društvo i korporativno upravljanje (ESG), te kako bi postale društveno odgovornije uz regularno mjerenje, otkrivanje i upravljanje utjecajima na održivost.
Osnovna tri područja koje će se mjeriti i analizirati i o kojima će se, na temelju tih analiza, raditi izvještaji su sljedeći:
Okoliš – klimatske promjene, onečišćenje tj. emisije CO2, vode i morski resursi, biološka raznolikost, dostupnost resursa, krčenje šuma i ekosustavi, uporaba resursa i kružna ekonomija.
Društvo – vlastita radna snaga, uvjeti rada, zdravlje i sigurnost, ljudska prava, raznolikost i inkluzija, radna snaga u lancu vrijednosti, zaštita podataka i privatnosti, zadovoljstvo kupaca, odnosi sa zajednicom i krajnji korisnici.
Upravljanje – korporativno ponašanje, sastav Uprave, struktura odbora, etički kodeks, kontrola i upravljanje rizicima, mito i korupcija, lobiranje, zaštita interesa dioničara, transparentnost i izvještavanje.
Koji su rokovi za prve izvještaje i tko je obvezan izvještavati?
Prema odredbama Direktive o korporativnom izvješćivanju o održivosti prvi izvještaj usklađen s Europskim standardima za izvješćivanje o održivosti objavljuju 2025. godine za izvještajno razdoblje 1. 1. 2024.-31. 12. 2024.
Od 1. siječnja 2024. na snazi je za poduzeća s više od 500 zaposlenika koja kotiraju na burzi, a od 2025. godine će se odnositi na sve velike tvrtke. Dvije godine kasnije tu će obvezu imati i mala i srednja poduzeća. Detaljno u priloženoj tablici.
Što će uključivati izvještavanje u skladu s CSRD Direktivom?
Usvojeni standardi za CSRD izvještavanje
Na osnovu gore spomenutih osnova za CSRD izvještavanje, Europska komisija je odobrila i ESRS standarde (eng. European Sustainability Reporting Standards). ESRS standardi obuhvaćaju 2 općenita standarda, te 10 specifičnih standarda podijeljenih u segmente „E“, „S“ i „G“. Detaljno u priloženoj tablici.
Izvor: eur-lex.europa.euTko će ovjeravati izvještaje u skladu s CSRD Direktivom i ESRS standardima?
S obzirom na to da će ovi izvještaji biti dio Godišnjeg izvješća Uprave (a ne zasebni izvještaj), morat će prije slanja ovjeriti ili ovlašteni neovisni revizor ili druge neovisne certificirane osobe. Ovlašteni revizor ili druga neovisna certificirana osoba morat će potvrditi da su informacije o održivosti u skladu sa spomenutim ESRS standardima certificiranja usvojenih od Europske unije.
Što će od tvrtki zahtijevati ESRS-S1 standard izvještavanja o vlastitoj radnoj snazi?
U nastavku teksta ćemo se posvetiti ciljevima i osnovama ESRS-S1 standarda, jednog od četiri socijalnih standarda i jednog od deset ESRS standarda. On se usredotočuje na izvještavanju o postupanju tvrtki s vlastitom radnom snagom i utjecaja poslovnih aktivnosti na njih, te obuhvaća više od 30 sadržaja povezanih s postupanjem prema zaposlenicima.
Standard S1 će obuhvaćati zaposlene na određeno i neodređeno vrijeme, kao i vanjske suradnike, s naglaskom na njihove radne uvjete, socijalni dijalog, poštene plaće, osposobljavanje, uključenost, zdravlje i sigurnost te ravnotežu između poslovnog i privatnog života. Isto tako, izvještavat će se od praksi zapošljavanja pa sve do dobrobiti zaposlenika, kao i ispunjavanja zahtjeva transparentnosti u vezi s prošlim, sadašnjim i budućim naporima za poboljšanje uvjeta radne snage.
"Ovaj standard uvodi novu razinu transparentnosti i zahtjeva da tvrtke otkrivaju podatke o radnim uvjetima, strukturama plaća, socijalnom dijalogu, sudjelovanju zaposlenika i sindikalnom organiziranju, jednakom postupanju, jednakim plaćama, zapošljavanju i uključivanju osoba s invaliditetom, mjerama za sprečavanje nasilja i uznemiravanja na radnom mjestu te o raznolikosti, sigurnosti na radu i utjecaju poslovnih odluka na zaposlenike. Standard ESRS-S1 osmišljen je tako da osigurava usklađenost poslovnih praksi s europskim socijalnim ciljevima". (Parent, 2024.).
Cilj ESRS - S1 standarda
Učinci ESRS-S1 standarda
U nastavku je dodatak, sastavni dio ESRS-a S1 Vlastita radna snaga, koji nam služi za primjer pitanja koje će sadržavati upitnik za standard S1.
S1 obuhvaća i osobe koje su u radnom odnosu s poduzećem („zaposlenici”) i
radnike koji nisu u radnom odnosu, koji mogu biti osobe koje su potpisale
ugovore s poduzećem o obavljanju radova („samozaposlene osobe”) ili osobe koje
se prvenstveno bave „djelatnostima zapošljavanja”. Informacije koje je potrebno objaviti u vezi
s radnicima koji nisu u radnom odnosu ne utječu na njihov status u skladu s
važećim radnim pravom.
On ne obuhvaća radnike u početnom ili daljnjem dijelu lanca vrijednosti poduzeća jer su te kategorije radnika obuhvaćene standardom ESRS-S2 koji se zove Radnici u lancu vrijednosti. S2 se standardom od poduzeća zahtijeva da opišu vlastitu radnu snagu, uključujući ključna obilježja zaposlenika i radnika koji nisu u radnom odnosu ali pripadaju toj radnoj snazi. Taj opis korisnicima omogućuje da razumiju strukturu vlastite radne snage poduzeća i pomaže kontekstualizirati informacije navedene u drugim objavama.
Cilj S1 standarda je i pružiti korisnicima uvid u kojoj
mjeri poduzeće ispunjava ili poštuje međunarodne i europske instrumente i
konvencije o ljudskim pravima, uključujući Međunarodnu povelju o ljudskim
pravima; UN-ova vodeća načela o poslovanju i ljudskim pravima te Smjernice
OECD-a za multinacionalna poduzeća; Deklaraciju Međunarodne organizacije rada o
temeljnim načelima i pravima na radu i temeljne konvencije Međunarodne
organizacije rada; Konvenciju UN-a o osobama s invaliditetom; Europsku konvenciju
o ljudskim pravima; revidiranu Europsku socijalnu povelju; Povelju Europske
unije o temeljnim pravima te prioritete politika EU-a utvrđene u europskom stupu
socijalnih prava i propisima EU-a, uključujući pravnu stečevinu EU-a o radnom
pravu.
Zaključak
Europska unija se u potpunosti posvetila poticanju poslovne i okolišne održivosti, etičnosti, odnosa sa zaposlenicima, klijentima, dobavljačima, dioničarima, javnom upravom i lokalnom zajednicom. To čini kroz uvođenje mjerenja i izvještavanja velikih i malih poduzeća koje su prisutne na Europskom tržištu. Usvajanjem Direktive o korporativnom izvještavanju o održivosti, i usvajanjem dva osnovna i deset specifičnih standarda izvještavanja, promijenit će se poslovna politika mnogih velikih korporacija kao i srednjih i manjih tvrtki. Briga o okolišu, vlastitim radnim snagama, etičnosti, kupcima i mnogim dionicima poslovanja morat će biti u fokusu tvrtki. Budući da se radi o zahtjevnim izvješćima, poduzeća će morati ili obučiti određene zaposlenike koji će se baviti tim izvješćima, ili će angažirati vanjske suradnike za to.
Standard ESRS-S1, koji smo detaljnije opisali u ovom tekst, bi trebao predstavljati temelje za novu korporativnu politiku i priliku za tvrtke da, uz smjernice direktive, ojačaju svoj ugled i položaj na tržištu i da poboljšaju odnose sa svojim zaposlenicima. Ovaj standard predstavlja i regulatorni okvir u kojemu tvrtke osiguravaju svoju transparentnost u odnosu s vlastitom radnom snagom, kao i u odnosu s preuzimanjem odgovornosti u svladavanju rizika i upravljanja prilikama. Ulaganje u vlastitu radnu snagu tvrtkama može donijeti dobrobit kroz stvaranje motivirajućih i ugodnih radnih okruženja, što u konačnici rezultira poslovnim uspjesima, pozicionira tvrtku kao poželjnog poslodavca i smanjuje operativne troškove zapošljavanja i osposobljavanja.
Primjedbe
Objavi komentar